Pan preziden řekl...

4. listopad 2014 | 11.25 |

Pokud se článek vašeho blogu motá kolem nějakého diskutovaného společenského tématu, zvyšuje to jeho návštěvnost. Ne, že bych toužila po tom, aby ty moje bláboly z osobního života četlo co nejvíc lidí, ale blog jsem nezakládala jen za účelem zveřejňování těchto blábolů, ale i proto, abych sem tam píchla do vosího hnízda a přispěla tak svým dílem k všeobecnému blahu lidu zemí českých. Inu -

Nemám doma televizi, zprávy na internetu nesleduji. Nemám k tomu důvod, vážně. Ani já jsem však nebyla ušetřena události, která pohoršila nejednoho svědomitého a morálně vyspělého občana ČR, případně potěšila nejednoho odpůrce prezidenta Zemana. Pan prezident Miloš Zeman totiž v rozhovoru pro Český rozhlas několikrát vyslovil slova, která jsou všeobecně vnímána jako sprostá. Není se čemu divit: kunda, zkurvit a hovno nejsou opravdu slova patřící do rozhlasového vysílání zveřejněného před desátou hodinou večerní. Moralista by konstatoval, že tato slova ani nepatří do úst prezidenta republiky.

Na druhou stranu - vše, co Zeman řekl, mělo, alespoň dle mého, hlavu a patu. Slovo kunda vyslovil v rámci tématu o Pussy Riot a jejich spojitosti s politickými vězni v Rusku. Hudba Pussy Riot není moje krevní skupina, tudíž, abych si udělala názor na jejich tvorbu, proletěla jsem několik stránek a videoklipů. Fajn. Děti revoluce, nebo alespoň někdo mající pocit, že jimi je. Existence takovýchto uskupení ve státu jako je Rusko, kde je kladen dost velký vliv na autoritářství jeho hlavy, je pochopitelná. Pokud jste si ráčili všimnout, podobná opozice existuje prakticky v jakémkoliv státě na světě, který jejich existenci přímo nepostihuje a dává jim tak prostor k působení. Nespokojení mladí lidé se shromažďují kolem přeživších nespokojených starých jedinců (mladými prohlašované za guru) a všemožnými (a nutno říci, že nepříliš efektivními) způsoby kázají zbytku společnosti názory, o které většina těch, kterým jsou tyto názory předkládané, nestojí, a tak nad nimi mávne rukou. Jinak na tom nebylo ani uskupení ani Pussy Riot. Opravdu nemíním věřit, že ti, kdož jich mají dnes plnou pusu, o nich slyšeli před tím, než proběhla ona něšťastná událost, kdy trojice jejich členek naběhla do kostela a rozjela tam to, za co později byla odsouzena.
Ano - soud stanovil rozsudek v rozsahu horních sazeb, které lze uložit za tamní obdobu výtržnictví. Já osobně v tom vidím spíše snahu ukázat společnosti exemplární případ a zastrašit ji tak od podobných činů, nežli jakýkoliv politický soudní proces. Je opravdu směšné (a zároveň zarážející) si představit, že mezi námi chodí jedinci, kteří si myslí, že hudební (a politické) uskupení jako Pussy Riot by jakýmkoliv hmatatelným způsobem dokázalo podkopat autoritu Putina, který by díky tomu měl potřebu vést jakýkoliv politicky ovlivněný proces. Vzpomeňme třeba na případ tykadel namalovaných na plakátech politiků. I toto je tzv. exemplární případ, kterým soud svým rozsudkem jasně vymezuje ostatní společnosti mez, kterou není radno přecházet. Tak tomu bývalo vždy - odsouzení byli pranýřováni a oběšení vystavováni na oči davu. Dnes se činí to stejné, jen namísto oběšenců podél hradeb na společnost civí záběry ze soudní místnosti a reportér přinášející nejnovější informace. V Rusku jsem trávila i trávím možná až příliš času. Až na výjimky v podobě kruhů názorově příbuzných s působením Pussy Riot tam tento proces opravdu není vnímaný jako politický. Toť vše, co jsem k tomuto ochotná sdělit.
Uvědomte si, že o těch opravdových politických vězních v Rusku se dnes nemluví, jelikož nikdo, kdo by o nich zde mluvit chtěl, nemá možnost o nich vědět.

Budeme-li tedy natolik povrchní, že i přes obsah prezidentova projevu se budeme pozastavovat nad jeho formou, nutno říci, že jen nazýval věci pravými jmény. Věřím, že vyslovil-li toto slovo, moc dobře věděl, co činí. Konec konců - mluvil o undergroundu tak, jak o sobě underground mluví sám. Těžko by dokázal vystihnout podstatu věci slovy, které jsou jen obměnou smyslu pussy. Chápu to tedy tak, že chtěl-li se pustit k jádru věci, bylo vyřčení tohoto slovo nevyhnutelné. Stejně tomu tak bylo i v případě zkurvení služebního zákona. Chápu, že zde měl Zeman větší prostor pro volbu jiného slovního projevu, na druhou stranu opět vystihl jádro problému tak, aby bylo srozumitelné pro kohokoliv. A - podíváme-li se na to ještě z dalšího pohledu - kdyby prezident nepoužil v rozhovoru tato slova, dostal by se jeho obsah až k vám?

Na závěr chci ještě uvést, že opravdu nejsem zatvrzelou zastánkyní osobnosti Miloše Zemana. I já spatřuji v jeho zatím nedlouhém působení na pozici prezidenta republiky již mnoho zbytečných a naprosto neomluvitelných přešlapů a chyb. V prvním kole prezidentských voleb jsem ho nevolila a v druhém jsem tak činila jen proto, že jsem ho vnímala jako odvracení přímo hrozícího nebezpečí v podobě jeho protikandidáta (a s ním spojeným kurvitelem služebního zákona). Taktéž nejsem podporovatelkou Vladimíra V. Putina - i jemu mám mít lecos co za zlé a mnoho z jeho činů i projevů bych si snad i mohla brát osobně (zbrojení proti homosexualitě, události na Ukrajině). Jenže nelze mu připisovat všechno zlo, které je na území Ruské federace spáchané (viz výše uvedený proces s Pussy Riot). Takže, prosím, odprostěte se od škatulek a rozšiřte své vědomí na takovou úroveň, abyste byli schopni mou osobu vnímat jako politicky i názorově nezařaditelnou do vašeho (mnohdy) omezeného spektra.

Díky za váš čas :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Pan preziden řekl... protistadu 04. 11. 2014 - 11:47
RE(2x): Pan preziden řekl... kari 04. 11. 2014 - 13:40
RE: Pan preziden řekl... walome 04. 11. 2014 - 12:00
RE(2x): Pan preziden řekl... kari 04. 11. 2014 - 13:38
RE(3x): Pan preziden řekl... walome 04. 11. 2014 - 14:06
RE(4x): Pan preziden řekl... kari 04. 11. 2014 - 20:40
RE(5x): Pan preziden řekl... walome 04. 11. 2014 - 23:03
RE(5x): Pan preziden řekl... oerotice 10. 11. 2014 - 19:25
RE(6x): Pan preziden řekl... kari 11. 11. 2014 - 09:51
RE(7x): Pan preziden řekl... oerotice 11. 11. 2014 - 11:56
RE(8x): Pan preziden řekl... kari 12. 11. 2014 - 09:43
RE(9x): Pan preziden řekl... walome 10. 12. 2014 - 17:12
RE(10x): Pan preziden řekl... kari 10. 12. 2014 - 18:20
RE(11x): Pan preziden řekl... walome 10. 12. 2014 - 21:34
RE: Pan preziden řekl... tlapka 05. 11. 2014 - 18:05
RE(2x): Pan preziden řekl... kari 07. 11. 2014 - 16:01
RE: Pan preziden řekl... márinka 19. 11. 2014 - 08:32
RE(2x): Pan preziden řekl... kari 21. 11. 2014 - 10:59