Černý mráček nad hlavou

18. listopad 2014 | 11.15 |

Fakt. Kdybych měla objektivně popsat náladu, ve které se aktuálně nacházím, nakreslila bych si nad hlavu černý mráček, z něhož na mě prší a sem tam vystřelí blesk. Chvílemi mám pocit, že ho tam i periferně vidím. Proč?

Polsko. Pracovně. Často. Napřed jsem to brala jako fajn možnost, jak si rozšířit obzory a nabrat další zkušenosti. Taky jsem si od toho slibovala jakousi logistickou jednoduchost, jelikož v porovnání s Ruskem či Ukrajinou je to prakticky za rohem, takže bych mohla doma trávit mnohem víc času. Od soboty do včerejška jsem proto trávila čas na firmě kvůli závěrečnému shrnutí bleskového školení. Polština není těžká - když budete mluvit napůl rusky a napůl česky, zřejmě vám budou Poláci rozumět :) Nabídku jsem přijala (resp. jsem se jako zájemce přihlásila) asi dva měsíce zpátky a jelikož nemám se slovanskými jazyky potíž, za dva měsíce se polsky domluvím. Nic skomplikowanego. Je totiž tuze smutné, když Čech s Polákem má potřebu mluvit anglicky, jelikož má dojem, že si nerozumí. Jenže jsem si stále nevznikla na to jejich kňourání, dopravní značení a mentalitu, u níž nevíte, jestli se na vás usmívá, protože má k úsměvu důvod nebo proto, že chce vaše orgány prodat do nedalekého řeznictví. Jasně, s těmi orgány možná přeháním, ale polský lid má prostě svou polskou auru, která z něho vyzařuje na kilometry daleko a je nezaměnitelná s jakýmkoliv jiným nádechem. A to mě nechává poněkud nesvou, byť už jsem zažila leccos a v porovnání s noční Moskvou, Kyjevem, Lvovem či Minskem přece Polsko nemůže být zas taková hrůza. Ale to je jen malinká kapička, z níž vzešel ten mrak nad hlavou.

Já vím, že vám možná připadne, že na Déčko pořád jenom nadávám, stěžuji si na ní, pořád mluvím jen o tom, jak mě štve. Slibuji, že v budoucnu napíši článek, v němž ji budu jen a pouze chválit a objasním vám, proč jsem vlastně pořád s ní, když podle toho, jak se o ní vyjadřuji, to vypadá, že trpím. Dnes to ale nebude, protože mě naštvala. Dost. A ano, mohu si za to sama, vím to.
Plán byl takový, že v pátek nasedne v Brně na vlak a nějakým záhadným způsobem ("Nebudem riadiť auto!") se dopraví do své domoviny v Humencích a já si v rámci volného večera půjdu sednout s dvojicí kolegů na chvilku na sklenku, jelikož jsem musela v sobotu dopoledne odjíždět do Prahy na to výše uvedené ukončení školení. Jenže, co čerti nechtěli, Déčko se nějak špatně podívala na spoje, a tak mi asi půl hodinky po svém odchodu volá, že vlak jí nejede, že sa vracia domov a pojde až ráno. Tak, ako že hej, ale fakt se mě nechtělo tu akci rušit, ba co víc, nechtělo se mi z ní vracet v deset, jak jsem původně v domnění, že Déčko bude na Slovensku, zmínila. A tak jsem chvilku před desátou hodinou strategicky napsala SMS, v níž jsem nenápadně naznačila, že to do deseti nestihnu. Bum, vrátila jsem se až ve dvě. Říkám si: Uvidíme se až v pondělí, do té doby vychladne. Vychladla. Ale než jsem se stačila nadechnout, zase se rozjela. A to byly fakt jen takové drobnosti, které jsem v sobotu ráno a v pondělí dopoledne nestihla uklidit, resp. je brala jako nehodné pozornosti. Terka by takové nedostatky nepřehlédla a Alex tu v dané době nebyla, takže jsem to na ni nemohla svést, a i kdyby, byly to takové ty typické karolínkovské chyby - smítka koření na lince, otevřená spižírna, bunda hozená přes opěradlo.
Jenže v kombinaci s následky Déčkového cestovatelského stresu a periodou to je prostě zničující kombinace, takže jsem šla raději spát. V šest večer. Dnes je již v práci, tak uvidíme, jak ji to tam spraví.

Jdu péct perník, umýt nádobí, vyprat a ve zbytku času zkusím číst Zaklínače v polštině... abych si trochu rozšířila ty jazykové obzory. Na závěr ještě klip k polské kapele, na kterou jsem nedávno narazila. Na Poláky dobré, byť nejsilnější pasáže zpívá Ruska :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Černý mráček nad hlavou untitled 18. 11. 2014 - 20:20
RE(2x): Černý mráček nad hlavou kari 21. 11. 2014 - 10:58
RE: Černý mráček nad hlavou walome 19. 11. 2014 - 12:09
RE(2x): Černý mráček nad hlavou kari 21. 11. 2014 - 10:55